Κλινικό Φροντιστήριο Νεογνικής Ανάνηψης

Η Νεογνολογική Κλινική ΕΚΠΑ στο Πλαίσιοτου 24ου Επιστημονικού Συνεδρίου Φοιτητών Ιατρικής Ελλάδος που έγινε στην Αθήνα στις 27-29/4/2019 οργάνωσε Κλινικό Φροντιστήριο ‘Ανάνηψης Νεογνού’. Μετά από την θεωρητική προσέγγιση της παθοφυσιολογίας της νεογνικής ασφυξίας από την Διευθύντρια της Νεογνολογικής Κλινικής Αν. Καθηγήτριας Νικολέττας Ιακωβίδου έγινε πρακτική άσκηση διαχείρισης νεογνικού αεραγωγού και αερισμού και θωρακικών συμπιέσεων σε νεογνικά προπλάσματα. Εκπαίδευσαν οι Προϊστάμενες Μαίες του Αρεταιείου Νοσοκομείου Παρασκευή Βολάκη, Στέλλα Παλιάτσιου και η ειδικευόμενη Παιδιατρικής Δανάη Μπικούλη.

Το ενδιαφέρον των φοιτητών ήταν μεγάλο και στόχος του φροντιστηρίου είναι άν κάποτε αντιμετωπίσουν περιστατικό που να χρειάζεται την παρέμβαση τους να μπορέσουν να βοηθήσουν αποτελεσματικά.