ΘΕΟΔΩΡΑ ΜΠΟΥΤΣΙΚΟΥ

Επίκουρη Καθηγήτρια Παιδιατρικής- Νεογνολογίας ΕΚΠΑ, Αρεταίειο Νοσοκομείο

Μετεκπαίδευση

• 10/02-05/04: Επιστημονικός συνεργάτης της κλινικής στο πλαίσιο εκπόνησης της Διδακτορικής Διατριβής. Β΄ Μαιευτική και Γυναικολογική Κλινική του Πανεπιστημίου Αθηνών, Αρεταίειο Νοσοκομείο. Διευθυντής: Καθηγητής Γ. Κρεατσάς.
  • 06/04-03/08: Ειδίκευση στην Παιδιατρική. Α΄ Πανεπιστημιακή Παιδιατρική Κλινική του Νοσοκομείου Παίδων «Η Αγία Σοφία». Διευθυντής: Καθηγητής Γ. Χρούσος.
  • 07/06-01/07: Εξειδίκευση στην ΠαιδιατρικήΝεογνολογία. King’s College Hospital, London- Guy’s, King’s and St Thomas’ School of Medicine- Department of Child Health- Neonatal Intensive Care Unit. Διευθύντρια: Καθηγήτρια AnneGreenough.
  • 06/08-08/08: Επιστημονικός συνεργάτης (ΠΔ 407/80). Τμήμα Νεογεννήτων της Β΄ Μαιευτικής και Γυναικολογικής Κλινικής Πανεπιστημίου Αθηνών. Διευθυντής: Καθηγητής Γ. Κρεατσάς Υπεύθυνη Τμήματος Νεογνών: Καθηγήτρια Α. Μαλαμίτση- Πούχνερ.
  • 01/09-01/11: Εξειδίκευση στη Νεογνολογία. Α’ Μονάδα Εντατικής Νοσηλείας Νεογνών του Παιδιατρικού Νοσοκομείου «Η Αγία Σοφία». Διευθυντής: N. Καλπογιάννης

Επιστημονικό έργο

ΠΛΗΡΕΙΣ ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΕΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ:  38